© LantbruksNet Sverige AB

Oljor smörjmedel
Företagsnamn Märke/Modell Telefon Fax E-post
76 / All American ABPeak, Clear Plus, Gold Eagle, Diesel Power, 104+, No-Leak, Sta-Bil 0142-125 85 0142-181 17 76info@76olja.nu
Aspen AB 0301-23 00 00 0301-23 00 99 info@aspen.se
Binol ABBinol, BioSafe 0454-823 55 0454-75 20 70 binol@aak.com
BoOve ABMotul 08-761 02 66 08-621 00 07  
BP SmörjmedelBP Castrol 08-772 23 50 08-772 23 51 bp.kundservice@bp.com
Canadian Oil Co Sweden ABPetro-Canada 040-40 26 10 040-40 31 12 info@canadianoil.se
Cargo Oil AB Tri-Flow och segt, rött smörjfett 031-44 33 11 031-44 33 10 mail@cargo-oil.se
Castrol AB 08-441 11 00 08-651 01 35 sweden.consumer@castrol.com
Enskede Hydraul AB 0292-106 30 0292-105 50 jorgen@enskedehydraul.se
ETKompressorerBekaMax m m 054-66 70 11   
Eurolia ABLotos Oil, Pentosin, Lucas Oil, hydraulolja Comet Eco Pine Oil, Lotos Oil 072-283 05 05  info@eurolia.se
Farm Trade Reservdelar ABPennzoil 054-84 02 50 054-84 02 53 info@farmtrade.se
Fleet Tec ABElite Oil 036-13 47 00 036-13 47 01 order@fleet-tec.se
G A Lindberg Chemtech ABMobil, Rocol, Krytox, Molykote 08-703 02 00 08-751 40 41 info@galindberg.se
G A Lindberg Processteknik ABRaisio Biosafe 08-703 02 00 08-751 40 41 info@galindberg.se
Gigalube ABTexoil, Gigalube 0571-310 63  info@gigalube.se
Gleitmo Technik ABFuchs 0300-333 33 0300-143 00 anders@gleitmo.se
Grålleprodukter ABMotul 08-715 88 99  gralleprodukter@gmail.com
Gulf - Hansen Racing ABGulf 08-474 50 60 08-474 50 05 info@gulfoil.se
Internova Svenska ABOrion Lubricants 0660-29 70 50 0660-29 70 51 info @orionoljor.se
Josema Trading & ConsultingArdeca Lubricants, JLM Lubricatns 076-195 45 63  info@josema.se
Kemetyl AB2-taktsolja 0303-33 46 70 0303-33 46 71  
Kvicksunds Oljeimport ABPenndrake 021-12 27 00  info@penndrake.com
Lantmännen Agro OilAgrol 010-556 56 00 08-657 42 88 info@agrol.se
LE Smörjmedel ABLubrication Engineers 0454-77 08 75 0454-77 01 66 info@lesmorjmedel.se
Lube Tech SwedenMobil, Castrol/BP, OK/Q8 och Optimol/Tribol 08-23 00 40 08-745 40 18 peter@lubetech.nu
Lube-Tools Sweden ABLE, Couger, Petro-Canada, Lube-Tools, Lincoln, Powerhand 090-521 78 090-523 11 sven@lube-tools.se
Lubentum AB 08-510 235 80 08-510 235 40 info@lubentum.se
MCB Larsson ABMillers Oils 0611-603 03 0611-610 50 millers@algonet.se
Midland AB 031-725 34 00 031-725 34 49  
MISABMisOil 031-57 05 00 031-51 14 30 paul.annerud@misab.se
Mobil Lubricants HBMobil 08-753 55 00 08-753 42 10  
Motorex Nordic ABMotorex 031-94 64 94 031-94 64 95 nordic@motorex.com
NDI, Nordisk Däck Import ABAgip, Eni 046-37 95 00 046-37 95 41 order@ndi.se
Neste Oil ABNeste 070-534 80 55  fredrik.tornqvist@nesteoil.com
Novanex Fordon & Industriteknik ABPower up tillsatser 0474-714 34  info@novanex.se
OKQ8 AB 08-506 800 00 08-30 73 60  
P-T SwedenPro-Tec biodiesel, Green Power, Oljebooster, dieselsystem Cleaner, Common Rail 0950-133 32 0950-133 32 rune@pro-tec-sweden.se
Panolin Scandinavia ABPanolin 08-29 52 00 08-29 52 01 info@panolin.se
PC Slang & MaskinerMotorex 040-626 66 66  info@pcslang-maskiner.se
Power Up Sverige ABPower Up, STX, bränsletillsats, oljetillsats, smörjspray, fett, rostlösande spray, antibakteriell 0951-16 05 20 0951-16 05 30 info@powerup.se
Preem Petroleum AB 08-450 10 00 08-660 90 21  
Red Line Oil ABRed Line 08-756 65 96 08-756 69 65 info@redlineoil.se
Rosenqvist Maskin ABDeutz-Fahr, SDF 036-32 73 00 036-32 73 26 rmab@rosenqvistmaskin.se
Rovab ABWhitmore´s 0171-47 51 13 0171-47 50 03 info@rovab.com
SampiducatusMorris, Shell, Motul m fl 076-339 22 93  sammy@sampiducatus.com
Skandinavisk BioTech ABEko 100 biologisk sågkedjeolja 0978-710 71 0978-743 10  
Skogma 0644-721 00 0644-710 87 info@skogma.se
Smörjteknik Norden AB Omicron 077-123 45 67 026-10 71 07 info@smorjteknik.se
Sollebrunns Oljeservice ABKendall Motor Oil, Starta Kemprodukter och smörjmedel 0322-832 00 0322-836 30 oljeservice@sollebrunn.com
Stigs Maskin AB 0642-442 20 0642-100 08 info@stigsmaskin.se
Ståthöga MA Teknik ABChesterton 011-31 49 50 011-23 89 10 info@stathoga.se
SunocoSunoco, Rymax, Texoil 040-29 37 50  bertil@sunoco.se
Svenska Effectum Försäljning AB 0500-77 40 00 0500-77 40 89  
Svenska Statoil AB Lubricants 08-429 60 00 08-429 60 98  
Swea Energi AB 020-45 08 00  info@sweaenergi.se
Swelube i Göteborg ABAmalie motorolja 031-51 84 00  info@swelube.se
Söderberg & Haak ABAmbra, Akcela 046-25 92 00 046-25 01 39 mail@sodhaak.se
TB Fordonsservice AB 031-44 88 00 031-44 60 50 tb.fordonsservice@telia.com
Valvoline Sweden 020-25 52 00 040-22 28 50  
WynnsWynns 040-29 11 21  info@wynnsbutiken.com


© LantbruksNet Sverige AB
redaktion@lantbruksnet.se • Tel 0581-155 50 • Fax 0581-144 00